Major7 Akorlar

A7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

A7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda A7 ile yazılan La majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır.
A7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

A7 : La – Do# – Mi – Sol  notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle A akorunu yani La majör akorunu inceleyelim, A akoru La, Do# ve Mi notalarından oluşuyor.

La  – Do# – Mi  – La
1          3          5        8

A yani La major gamında yer alan 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine La notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

La – Do# – Mi – Sol – La
1          3         5        7        8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan La notasından dan tam ses pes olan notadır. Sib – Si – Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol# – La olarak sıralanan nota dizilişinde Sol# ile La arasında yarım ses, Sol ile La arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

A7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken La major yedili diye söyleriz. youtubeYan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için A simgesi akorun La major olduğunu belirtir. Am olarak yazıldığında A (La) ve m (minor) olduğunu belirtir. Am simgesi La minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın