Gitarda Arpej Nasıl Çalınır ?

Arpej Tekniği Pimami – Temel Gitar Arpej Çalışmaları

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri, bir önceki videoda pima arpeji ile gitardaki temel arpej çalışmalarına ilk adımımızı attık, umarım faydalı olmuştur. Bu videoda ise p i m a m i  adı ile anılan arpeji öğreneceğiz. Bu arpeji öğrenmeden önce, parmak isimlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Şimdi sağ elimize üsttten baktığımızda, en solda olan baş parmağımıza 1 numara diyoruz ve sağa doğru tüm parmaklarımızı numaralandırıyoruz.

Pimami Arpeji parmak isimleri ;

  1. Baş parmak (p)
  2. İşaret parmağı (i)
  3. Orta parmak (m)
  4. Yüzük parmağı (a)
  5. Orta parmak (m)
  6. İşaret parmağı (i)                                                                                                                                        *Serçe parmağımızı yine bu arpejde kullanmıyoruz.

Arpejdeki parmaklarımız yukarıdaki şekilde sıralanacaktır.

İlk Arpej videosu;

Pami arpeji ile ilgili videoyu youtube’da hemen izlemek için buraya tıklayınız.

Şimdi bu videoda pimami olarak adlandırdığımız temel arpeji öğreneceksiniz.

Bu arpeji de videoda izleyeceğiz çok pratik bir uygulama ile dakikalar içerisinde öğreneceğinizden eminim. İlk videodaki gösterdiğim pami adını versiğimiz arpej size şu an için basit geliyorsa artık bu öğreneceğiniz arpej de kısa zaman içerisinde size aynı şekilde basit gelecektir. Bu videodan sonra alıştırmalarda arpeji daha da ilerletebilirsiniz. Parmakların alışması zaman alabilir, çalışma temponuzu zamanla arttırabilirsiniz, sıkıldığınızda bırakın ve bir süre geçmesini bekleyin, yeniden ele aldığınızda, çok hızlı ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz. Bu sistem diğer dersler yani, akor, ritim, solo ve benzeri çalışmalar için de geçerlidir.

Tavsiye ;

Bu arpeji öğrendikten sonra kendi kendinize çalışırken bildiğiniz tüm akorlar ile de ayrı ayrı çalışabilirsiniz ayrıca akorlar arasında çok yavaş bir tempo ile çalarak geçiş yapmaya başlayabilirsiniz, bu geçişler esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise arpej çaldığınız elinizin ritmini bozmamaktır ve tamamı ile geçişe değil arpeje odaklanmanızdır. Geçişi ilk etapta yapamasanız bile arpejin ritmini hiç aksatmadan çalabilmek büyük başarı olacaktır. Bu çalışmanın tersini denemeyin yani arpejin ritmini aksatıp tam tersine geçişe odaklanmak faydadan çok zarar getirebilir, tecrübelerime güvenin zaman içerisinde geçişler, el alışkanlığınız yani müzik dilinde parmak hafızası dediğimiz doğal bir durum sayesinde zaten muhteşem bir şekilde olacaktır. Arpej çalmak çok keyiflidir bol bol tasını çıkarın. Hepinize iyi dersler, Şimdiden Kolay Gelsin.

Bu video ve yazıyı çok faydalı buldum
Sending
User Review
93.6% (5 votes)

Yorum yapın