Gitarda Arpej Nasıl Çalınır ?

Arpej Tekniği Pimami – Temel Gitar Arpej Çalışmaları

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri, bir önceki videoda pima arpeji ile gitardaki temel arpej çalışmalarına ilk adımımızı attık, umarım faydalı olmuştur. Bu videoda p i m a m i arpejini öğreneceğiz. Tekrar etmekte fayda var ki, Arpej öğrenmeden önce, parmaklarımızın aldığı isimleri öğrenmeniz gerekiyor. Sağ elimizin üstüne baktığımızda en soldaki baş parmağımıza 1 numara diyelim ve sağa doğru tüm parmaklarımızı numaralandıralım.

Pimami Arpeji parmak isimleri ;

  1. Baş parmak (p)
  2. İşaret parmağı (i)
  3. Orta parmak (m)
  4. Yüzük parmağı (a)
  5. Orta parmak (m)
  6. İşaret parmağı (i)                                                                                                                                        *Serçe parmağı – bu parmağı arpejde kullanmıyoruz.

Bu arpejdeki parmaklar yukarıdaki şekilde  sıralanacaktır.

İlk videoyu izlemediyseniz;

Pami arpeji ile ilgili videoyu youtube’da hemen izlemek için buraya tıklayınız.

Şimdi bu videoda pimami olarak adlandırdığımız temel arpeji öğreneceksiniz.

Bu arpeji de videoda izleyeceğiz çok pratik bir uygulama ile dakikalar içerisinde öğreneceğinizden eminim. İlk videodaki pami arpeji sizin için şu anda basit geliyorsa bu arpejde kısa zaman içerisinde size basit gelecektir. Bu videodan sonraki alıştırmalarda ise arpeji daha da ilerletebilirsiniz.

Tavsiye ;

Bu arpeji öğrendikten sonra kendi kendinize çalışırken bildiğiniz tüm akorlar ile de ayrı ayrı çalışabilirsiniz ayrıca akorlar arasında çok yavaş bir tempo ile çalarak geçiş yapmaya başlayabilirsiniz, bu geçişler esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise arpej çaldığınız elinizin ritmini bozmamaktır ve tamamı ile geçişe değil arpeje odaklanmanızdır. Geçişi ilk etapta yapamasanız bile arpejin ritmini hiç aksatmadan çalabilmek büyük başarı olacaktır. Bu çalışmanın tersini denemeyin yani arpejin ritmini aksatıp tam tersine geçişe odaklanmak faydadan çok zarar getirebilir, tecrübelerime güvenin zaman içerisinde geçişler, el alışkanlığınız yani müzik dilinde parmak hafızası dediğimiz doğal bir durum sayesinde zaten muhteşem bir şekilde olacaktır. Arpej çalmak çok keyiflidir bol bol tasını çıkarın. İyi Dersler, Kolay Gelsin.

Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfama abone olmayı unutmayın. Videolar ilk önce Youtube’da yayınlanıyor ve abone olduğunuzda anında bildirim alıyorsunuz. Bu sitede yer almadan önce izleme şansına sahip oluyorsunuz. Kanal linkine hemen alttan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

/* ]]> */