Major7 Akorlar

B7 – Si Major7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, hangi notalardan oluşur?

B7 – Si Major7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda B7 ile yazılan Si majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır.
B7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

B7 : Si – Re# – Fa# La notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle B akorunu yani Si majör akorunu inceleyelim, B akoru Si, Re# ve Fa# notalarından oluşuyor. Re# notasının diğer adı Mi bemol notasıdır. Her ikisi de aynıdır ve genellikle Mi bemol olarak kullanılır. Aşağıdaki örnekte Re# olarak gösterdim.

Si – Re# – Fa#  – Si
1        3         5          8

B yani Si major gamında 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Si notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Si – Re# – Fa# – La – Si
1        3          5          7      8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Si notasından dan tam ses pes olan notadır. Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol# – La – Sib – Si olarak sıralanan nota dizilişinde Sib ile Si arasında yarım ses, La ile Sib arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

B7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Si  major yedili diye söyleriz.youtubeYan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için B simgesi akorun Si major olduğunu belirtir. Bm olarak yazıldığında B (Si) ve m (minor) olduğunu belirtir. Bm simgesi Si minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın