Gitara Başlangıç Ritimleri

Başlangıç Ritimleri – Guitar Rhythms Beginners – Ritim Dersi 4

Gitarda Ritim Nasıl Çalınır? #4

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Gitara Başlangıç Ritimleri | Ders 4

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri yeniden merhaba, bu videoya tesadüfen geldiyseniz, gitara başlangıç videolarının ilk bölümünü izlemenizi öneririm. İzleyeceğiniz bu video, temel gitar ritim derslerinin üçüncüsüdür.

Bu videoda neler var ?

İlk üç ritim videosunun ardından bu videoda yeni bir ritim ve vuruş tekniği öğreneceksiniz. 2/8 ve 3/8 lik ritimlerle başladığımız bu yolculuğa 9/8 lik ritimle devam ediyoruz. Videoda anlattığım gibi 9/8 lik demek 9 tane – 8 lik (nota değeri) vuruş yapmaktır. 2/8 lik demekte 2 tane 8lik nota vuruşu demektir. Burada müziğe yeni başlayanlar için temel konu 8 lik nota nedir? sorusu olacaktır. Sanırım her okulda işlenen müzik derslerinin ilk konularından birisidir. Ama yazarak kısaca anlatmaya çalışayım.

8lik
4 lük nota bir vuruştur, bunu saatin saniyesi gibi düşünebilirsiniz, kuyruğu olmayan bir çizgi ve içi dolu notadır. Tek kuyruklu ve yine içi dolu olan nota ise 8lik notadır, 1/2 vuruş değerindedir yani saatin saniyesi 1 kere tık derken sizin o bir tık içerisinde 2 kere el çırpmanız gibidir, o el çırpmayı gitarda hem nota çalarken hem de ritim vuruşu yaparken kullanıyoruz, aslında işin mantığı temelde bu kadar basit.

Not
Gitara yeni başlayanlar, bazen, ben yapamam, öğrenemem gibi kendine güvenmediklerini ifade eden sözler söylüyorlar, özellikle ilk ritim videosu ile kendinizi sınayabilirsiniz. İzlediğinizde temel adımların ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. +8 yaşından – sınırı olmayan yaşlara kadar her zaman, her yaşta gitar öğrenebilirsiniz. Siz belirli bir seviyeye gelene kadar özel bir yeteneğinizin olmasına gerek yoktur.

Soru ve yorumlarınız benim için çok değerlidir. Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Beğendiğiniz veya faydalı bulduğunuz videoları, alttaki  linklerden, kendi sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. İzlediğiniz için çok teşekkür ederim.

Bu dersin devam linkleri ,
Gitara Başlangıç Ritimleri ;
Ders 1 
Ders 2
Ders 3

Yorum yapın

3 Yorumlar

  • Hocam,

    İlk 4 ritm dersleri çok güzel ve teşekkür ederim. Ancak diğer ritmler ile ilgili derslere rastlayamadım. Ör: Folk ritmi gibi 4/4 lük ritm.

    Teşekkür ederim.

    • Ritim videolarını gün geçtikçe hazırlıyor ve siteye koyuyorum, mesajı geç görmüşüm ama şu anda birçoğu ve daha fazlası mevcut. Yorum için teşekkür ederim.

  • Hocam videolariniz cok asiri faydali. ben 2 yildir gitar caliyorum dogru durust ritim bilmiyordum, iyiki senin sayfana denk geldim suan ritim uzmani olma yolundayim. cok tessekur edriz hocam boyle faydali yararli ve kaliteli videolarcektiniz icin. hocoam 5 bolum yokmu? varsa bi link atabilirmisiniz?