Major7 Akorlar

Bb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Bb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda Bb7 ile yazılan Si bemol majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır.
Bb7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir. Bb notasının diğer adı ise La diyez notasıdır. Genellikle Bb yani Si bemol olarak kullanılır. Aşağıdaki örnekte de Si bemol olarak gösterdim.

Bb7 : Sib – Re – Fa Sol#  notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle Bb akorunu yani Si bemol majör akorunu inceleyelim, Bb akoru Sib, Re ve Fa notalarından oluşuyor.

Sib  – Re – Fa  – Sib
1           3       5        8

Bb yani Si bemol major gamında 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Sib notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Sib – Re – Fa – Sol# – Sib
1          3       5        7            8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Sib notasından dan tam ses pes olan notadır. Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol# – La – Sib – Si olarak sıralanan nota dizilişinde La ile Sib arasında yarım ses, Sol# ile Sib arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur. Yukarıda da açıkladığım gibi Sib notasının diğer adının La# olduğunu unutmayalım.

Bb7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Si bemol major yedili diye söyleriz.  youtubeYan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için Bb simgesi akorun Si bemol major olduğunu belirtir. Bbm olarak yazıldığında B (Si) b(bemol) ve m (minor) olduğunu belirtir. Bbm simgesi Si bemol minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın