Maj7 Akorlar

Bmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Bmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda Bmaj7 şeklinde yazılan Si maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Si maj7 akorunun en çok kullanılan 5 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Bmaj7 : Si – Re#– Fa# – La# notalarının aynı anda basılması ile oluşur. La# notasının diğer adı Si bemoldür ve Bb olarak yazılır. İki nota da aynıdır. Genellikle Bb olarak kullanılır. Aşağıdaki tüm örneklerde La# olarak kullandım. Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle B akorunu yani Si majör akorunu inceleyelim, B akoru Si, Re# ve Fa# notalarından oluşuyor.

Si – Re# – Fa# – Si
1       3        5        8

B yani Si major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Si notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Si kök ses olduğuna göre Si den yarım ses pes olan Sib notası akora ilave edildiğinde Bmaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Si  – Re# – Fa# – Sib – Si
1         3       5         7       8

Yukarıda görüldüğü gibi  Sib notası, Si major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Si maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cmaj7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz. Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısı ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Aşağıda yazan  akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.
Not : Aşağıdaki akorlar aynı zamanda sayfa içi link içerir, öğrenmek için üzerine tıklayın.

G#m
Dönemem verdiğim sözden

Böyle çabuk dönemem

Gideceğini bile bile
    F#
Devam edemem
E
Kaç kez yandı canım

Hasret acısıyla
F#                       Ebm/Bmaj7
Artık seni sevemem

Evet bu şarkıyı hepimiz biliyoruz. Şarkı örneğindeki en son satırda genellikle Ebm akoru basılıyor ama işin gerçeği Bmaj7 akorudur.
Ebm akoru : Mib – Fa# – La# notalarından oluşuyor.
Bmaj7 akoru : Si – Mib- Fa# – La# notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Si notasıdır.  Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Yorum yapın