Major7 Akorlar

C7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

C7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda C7 ile yazılan Do majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır.
C7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

C7 : Do – Mi Sol – Sib notalarının aynı anda basılması ile oluşur.

Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle C akorunu yani Do majör akorunu inceleyelim, C akoru Do,Mi ve Sol notalarından oluşuyor.

Do  – Mi – Sol  – Do
1          3        5        8

C yani Do major gamında yer alan 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Do notasıdır.

Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Do  – Mi – Sol – Sib – Do
1          3        5        7         8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Do notasından dan tam ses pes olan notadır. Sib – Si – Do olarak sıralanan nota dizilişinde Si ile Do arasında yarım ses, Sib ile Do arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

C7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Do major yedili diye söyleriz. youtube Yan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için C simgesi akorun Do major olduğunu belirtir. Cm olarak yazıldığında C (Do) ve m (minor) olduğunu belirtir. Cm simgesi Do minor olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın

/* ]]> */