Major7 Akorlar

Eb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Eb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda Eb7 ile yazılan Mi bemol majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Eb7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir. Eb yani Mi bemol notasının diğer ası adı ise Re diyezdir ve D# simgesi ile gösterilir. Aşağıda verilen örneklerde Eb olarak kullandım. Müzisyenler arasında sık olarak söylenen şekli hem akorun adı hemde notanın adı olarak Mi bemol şeklindedir.

Eb7 : Mib – Sol – La# – Do#  notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle Eb akorunu yani Mi bemol majör akorunu inceleyelim, Eb akoru Mib, Sol ve La# notalarından oluşuyor. La# notasının diğer adı ise Si bemol notasıdır.

Mib  – Sol – Sib  – Mib
1            3         5        8

Eb yani Mi bemol major gamında yer alan 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Mi bemol notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Mib  – Sol – Sib – Do# – Mib
1             3         5        7        8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Mib notasından dan tam ses pes olan notadır. Sib – Si – Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa olarak sıralanan nota dizilişinde Re ile Mib arasında yarım ses, Do# ile Mib arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

Eb7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Mi bemol major yedili diye söyleriz ya da D#7 olarak yazıldığında Re diyez majör yedili olarak söyleriz. Yukarıda belirttiğim gibi, bu akorun en popüler söylenişi Eb7 dir. 7 li olmayan normal Eb akoru için de Mi bemol olarak kullanılmaktadır. youtube Yan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için Eb simgesi akorun Mi bemol major olduğunu belirtir. Ebm olarak yazıldığında E (Mi)  b(bemol) ve m (minor) olduğunu belirtir. Ebm simgesi Mi bemol minor olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın

/* ]]> */