Major7 Akorlar

F7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

F7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda F7 ile yazılan Fa majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır.
F7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

F7 : Fa – La – Do – Mib  notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle F akorunu yani Fa majör akorunu inceleyelim, F akoru Fa, La ve Do notalarından oluşuyor.

Fa  – La – Do  – Fa
1          3       5        8

F yani Fa major gamında yer alan 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Fa notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Fa  – La – Do – Mib – Fa
1         3        5         7         8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Fa notasından dan tam ses pes olan notadır. Sib – Si – Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa olarak sıralanan nota dizilişinde Mi ile Fa arasında yarım ses, Mib ile Fa arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

F7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Fa major yedili diye söyleriz. youtube Yan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için F simgesi akorun Fa major olduğunu belirtir. Fm olarak yazıldığında F (Fa) ve m (minor) olduğunu belirtir. Fm simgesi Fa minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın

1 Yorum