Maj7 Akorlar

F#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

F#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

Bu videoda F#maj7 şeklinde yazılan Fa diyez maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Fa# maj7 akorunun  6 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
F#maj7 akoru ; Fa#,La#, Do# ve Fa notalarına aynı anda bastığımızda oluşmaktadır.
Peki bu akor nasıl Maj7li oldu? Şimdi öncelikle F# akorunu yani Fa# majör akorunu inceleyelim, F# akoru Fa#, La# ve Do# notalarından oluşuyor. La# notasının diğer adı Si bemol notasıdır. Bb olarak yazılır.

Fa   La  Do  Fa
1       3    5     8

F yani Fa major gamında  1. ve 8. derecedeki seslere dikkat ederseniz yine Fa notası olduğunu görecekdsiniz. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelmektedir. Şimdi bu akor için Fa kök ses olduğuna göre Fa dan yarım ses pes olan Mi notası da akora ilave edildiğinde Fmaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Fa#  La#  Do#  Fa  Fa#
1         3       5       7      8

Yukarıda görüldüğü gibi Fa notası, Fa# major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık F#maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cmaj7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz.

Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısı ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Aşağıda yazan  akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.
Not : Aşağıdaki akorlar aynı zamanda sayfa içi link içerir, öğrenmek için üzerine tıklayın.

Ebm
Dönemem verdiğim sözden

Böyle çabuk dönemem

Gideceğini bile bile
  C#
Devam edemem
B
Kaç kez yandı canım

Hasret acısıyla
C#                   Bbm/F#maj7
Artık seni sevemem

Evet bu şarkıyı hepimiz biliyoruz. Şarkı örneğindeki en son satırda genellikle Bbm akoru basılıyor ama işin gerçeği F#maj7 akorudur.
Bbm akoru : Sib – Do# – Fa notalarından oluşuyor.
F#maj7 akoru : Fa# – Sib – Do# – Fa notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Fa# notasıdır. Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Yorum yapın