Maj7 Akorlar

Fmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Fmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda Fmaj7 şeklinde yazılan Fa maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Fa maj7 akorunun en çok kullanılan 6 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Fmaj7 : Fa – La– Do – Mi notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle F akorunu yani Fa majör akorunu inceleyelim, F akoru Fa, La ve Do notalarından oluşuyor.

Fa  – La – Do – Fa
1        3      5      8

F yani Fa major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Fa notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Fa kök ses olduğuna göre Fa dan yarım ses pes olan Mi notası akora ilave edildiğinde Fmaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Fa  – La – Do – Mi – Fa
1        3      5       7       8

Yukarıda görüldüğü gibi Mi notası, Fa major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Fa maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cmaj7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz. Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısı ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Aşağıda yazan  akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.
Not : Aşağıdaki akorlar aynı zamanda sayfa içi link içerir, öğrenmek için üzerine tıklayın.

Dm
Dönemem verdiğim sözden

Böyle çabuk dönemem

Gideceğini bile bile
    C
Devam edemem
Bb
Kaç kez yandı canım

Hasret acısıyla
C                       Am/Fmaj7
Artık seni sevemem

Evet bu şarkıyı hepimiz biliyoruz. Şarkı örneğindeki en son satırda genellikle Am akoru basılıyor ama işin gerçeği Fmaj7 akorudur.
Am akoru : La – Do – Mi notalarından oluşuyor.
Fmaj7 akoru : Fa – La – Do – Mi notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Fa notasıdır. Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Yorum yapın