Major7 Akorlar

G#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

G#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda G#7 ile yazılan Sol diyez majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. G#7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

G#7 : Sol# – Do – Re# Fa#  notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle G# akorunu yani Sol diyez majör akorunu inceleyelim, G# akoru Sol#, Do ve Re# notalarından oluşuyor. Re# notasının diğer adı Mi bemoldür. Genellikle Mib olarak kullanılır. Aşağıdaki örneklerde Re# olarak gösterdim.

Sol#  – Do – Re#  – Sol#
1             3        5           8

G# yani Sol diyez major gamında 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Sol diyez notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Sol# – Do – Re# – Fa# – Sol#
1            3        5          7          8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Sol# notasından dan tam ses pes olan notadır.  Sib – Si – Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol# olarak sıralanan nota dizilişinde Sol ile Sol# arasında yarım ses, Fa# ile Sol# arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

G#7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Sol diyez major yedili diye söyleriz. youtube Yan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için G# simgesi akorun Sol diyez major olduğunu belirtir. G#m olarak yazıldığında G (Sol) # (diyez) ve m (minor) olduğunu belirtir. G#m simgesi Sol diyez minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın