Major7 Akorlar

G7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

G7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda G7 ile yazılan Sol majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. G7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.

G7 : Sol – Si – Re Fa  notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Peki bu akor nasıl 7li oluyor? Öncelikle G akorunu yani Sol majör akorunu inceleyelim, G akoru Sol, Si ve Re notalarından oluşuyor.

Sol  – Si – Re  – Sol
1          3       5         8

G yani Sol major gamında 1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Sol notasıdır.
Bu akorun  7lisi ise şöyledir.

Sol – Si – Re – Fa – Sol
1         3      5               8

Ana ses yani bu akor için 1. ve 8. derecesinde yer alan Sol notasından dan tam ses pes olan notadır. Sib – Si – Do – Do# – Re – Mib – Mi – Fa – Fa# – Sol olarak sıralanan nota dizilişinde Fa# ile Sol arasında yarım ses, Fa ile Sol arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur.

G7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Sol major yedili diye söyleriz. youtube Yan taraftaki ikonu tıklayın ve Youtube Guitar Chords By Tunayt sayfasına hemen ulaşın. Youtube’da sayfamızı takip edin.

Major akorlarda küçük m harfi olmaz. ‘m’ harfi o akorun minor olduğunu gösterir. Bu akor için G simgesi akorun Sol major olduğunu belirtir. Gm olarak yazıldığında G (Sol) ve m (minor) olduğunu belirtir. Gm simgesi Sol minör olarak okunur.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız. Alttaki linklerden bu sayfayı sosyal medya hesaplarınızda hemen paylaşabilirsiniz. Takipte kalın hoşçakalın.

Yorum yapın