Minor7 Akorlar

G#m7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

G#m7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda G#m7 ile yazılan Sol diyez minör7’li akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. G#m7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.
G#m : Sol# – Si – Re# notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Sol diyez notasının diğer adı ise La bemol notasıdır. Bu akora La bemol minör demek yanlış olmaz ama genellikle bu notaya Sol diyez dediğimiz için akoru da tercihen sol diyez minor olarak kullanıyoruz.
Bir akor nasıl 7li olur. G#m akorunu inceleyelim,
G#m akoru Sol#,Si ve Re# notalarından oluşuyor.Re# notasının da diğer adı Mi bemoldür ve bu nota da genellikle Mi bemol olarak söylenir. Ben burada Re# olarak göstereceğim.

Sol# – Si – Re# – Fa#
1          3     5         8

G#m gamında yer alan 1. ve 8. derecedeki sesler yine Sol# notasıdır. 7li ise;
Sol# – Si – Re# – Fa# Sol#
1          3      5         7        8

Ana ses yani bu akor için 8. derecede yer alan Sol# den tam ses pes olan notadır.
Sib – Si – Do – Do# – Re  – Re# – Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol#   olarak sıralanan nota dizilişinde Sol ile Sol# arasında yarım ses, Fa# ile Sol# arasında ise tam ses aralık bulunmaktadır. İşte bu fark Dominant yedili notasını oluşturur. G#m7 olarak yazılır. Genellikle çok sık rastladığımız bu yazım şekli dominant7 akorlarını temsil eder ama konuşurken Sol diyez minör yedili olarak söyleriz. Sol diyez minör dominant 7li olarak söylemeyiz.

Yorum yapın

/* ]]> */