Maj7 Akorlar

G#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

G#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda G#maj7 şeklinde yazılan Sol diyez maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Sol#maj7 akorunun en çok kullanılan 6 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
G#maj7 : Sol# – Do– Re# – Sol notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle G# akorunu yani Sol diyez majör akorunu inceleyelim, G# akoru Sol#, Do ve Re# notalarından oluşuyor. Re# notasının diğer adı ise Mi bemol dür. Eb olarak yazılır. Genellikle Re diyez değil Mi bemol olarak kullanılır ve söylenir. Ben aşağıdaki örneklerde ve açıklamalarda Re# olarak kullanacağım.

Sol# – Do –  Re# – Sol#
1           3       5          8

G# yani Sol diyez major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Sol# notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Sol# kök ses olduğuna göre Sol# den yarım ses pes olan Sol notası akora ilave edildiğinde G#maj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Sol#  – Do – Re# – Sol – Sol#
1             3      5          7       8

Yukarıda görüldüğü gibi Sol notası, Sol diyez major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Sol diyez maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cmaj7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz. Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısı ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Aşağıda yazan  akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.
Not : Aşağıdaki akorlar aynı zamanda sayfa içi link içerir, öğrenmek için üzerine tıklayın.

Fm
Dönemem verdiğim sözden

Böyle çabuk dönemem

Gideceğini bile bile
    Eb
Devam edemem
C#
Kaç kez yandı canım

Hasret acısıyla
Eb                      Cm/G#maj7
Artık seni sevemem

Cm akoru : Do – Re# – Sol notalarından oluşuyor.
G#maj7 akoru : Sol# – Do – Re# – Sol notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Sol diyez notasıdır. Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Yorum yapın

/* ]]> */