Maj7 Akorlar

Gmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Gmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda Gmaj7 şeklinde yazılan Sol maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Sol maj7 akorunun en çok kullanılan 10 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Gmaj7 : Sol – Si– Re – Fa# notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle G akorunu yani Sol majör akorunu inceleyelim, G akoru Sol, Si ve Re notalarından oluşuyor.

Sol – Si –  Re – Sol
1        3      5      8

G yani Sol major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Sol notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Sol kök ses olduğuna göre Sol den yarım ses pes olan Fa# notası akora ilave edildiğinde Gmaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Sol  – Si – Re – Fa# – Sol
1         3     5       7         8

Yukarıda görüldüğü gibi Fa# notası, Sol major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Sol maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cmaj7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz. Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısı ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Aşağıda yazan  akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.
Not : Aşağıdaki akorlar aynı zamanda sayfa içi link içerir, öğrenmek için üzerine tıklayın.

Em
Dönemem verdiğim sözden

Böyle çabuk dönemem

Gideceğini bile bile
     D
Devam edemem
 C
Kaç kez yandı canım

Hasret acısıyla
D                      Bm/Gmaj7
Artık seni sevemem

Evet bu şarkıyı hepimiz biliyoruz. Şarkı örneğindeki en son satırda genellikle Bm akoru basılıyor ama işin gerçeği Gmaj7 akorudur.
Bm akoru : Si – Re – Fa# notalarından oluşuyor.
Gmaj7 akoru : Sol – Si – Re – Fa# notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Sol notasıdır. Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Yorum yapın