Kimdir ? Neşet Ertaş

Neşet Ertaş Kimdir, Eserleri, Albümleri ve Hayatı

Neşet Ertaş Kimdir?Neşet Ertaş Eserleri,Neşet Ertaş Albümleri,Neşet Ertaş Hayatı, Neşet
Yazan tunayt

Neşet Ertaş

Sanatçı : Neşet Ertaş
Doğum Yeri : Kırşehir
Doğum Yılı : 1938
Ölüm Yılı : 25 Eylül 2012 – İzmir

Neşet Ertaş Kimdir ?

”Ben ölürsem bana öldü demeyin, yoruldu gitti deyin” sözleri ile hatırlarız Bozkırın Tezenesini.

Neşet Ertaş, Türk Halk Ozanı ve Türk Halk Müziği şarkıcısıdır. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Neşet Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır.

Neşet Ertaş 1938 yılında Kırşehir Çiçekdağı’nda dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda müziğe keman ve daha sonra bağlama çalarak başlamıştır. Muharrem Ertaş (babası) ile birlikte yöresel eğlencelerde, düğün derneklerde saz çalarak, türküler söyleyerek profesyonel müzik hayatına başlamıştır.

Neşet Ertaş ”Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız” cümlesini söyleyerek, etkilendiği en önemli kişinin babası olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

1950 yılının sonuna doğru Ertaş, Babasının ‘’Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’’ adlı eseri ile ilk plağını İstanbul’da çıkarmıştır. Halk ile ilk buluşması olan bu eser çok beğenilmiş ve ardından halk konserleri, albümler, kasetler çıkarmıştır. Uzun süren bu maraton sonunda Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşir. Sağlık sorunları onu ülkesinden uzaklaştıracaktır ve kardeşinin daveti ile Almanya’ya gitmiştir. Çocuklarının eğitimi, sanatsal çalışmalar derken yıl 2000’i gösterdiğinde Neşet Ertaş İstanbul’da sevenleri ile buluşmuş ve müthiş bir konsere imzasını atmıştır.

Süleyman Demirel’in   Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine sunulan ‘’Devlet Sanatçısı’’ unvanını “O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor, diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım.” diyerek geri çevirmiştir.

Unesco, Neşet Ertaş’ı ”Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul etmiştir. İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından ”Fahri Doktora” ödülüne layık görülmüştür. Halkın gönlüne taht kuran bu gönül dostu 25 Eylül 2012 yılında İzmir’de tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Çocukları tarafından yaptırılan anıt mezar, Kırşehir Başbağı mezarlığındadır.

 

Neşet Ertaş’ın Kendi Kaleminden Hayat Hikayesi

‘Bin dokuz yüz otuz sekiz cihana
Kırtıllar köyünde geldin dediler
Babama muharrem, anama döne
Dediysen atayı bildin dediler” dizeleri ile başlayan, Neşet Ertaş’ın hayat hikayesinin devamını okumak için lütfen yandaki resmin üzerine tıklayınız.

 

 

Yorum yapın

2 Yorumlar