Gitara Başlangıç Ritimleri

68 lik ritim Gitarda Nasıl Çalınır ?

68 lik ritim Gitarda Nasıl Çalınır ?

68 lik ritmi gitarda ya da herhangi bir enstrümanda çalabilmek için öncelikle bu yazılışın ne olduğunu bilmek önemlidir.

Nedir bu 68 lik ritim ?

6 8 lik ritim demek ?

6 defa 8 lik notanın çalınması anlamına gelmektedir. 8 lik nota 1/2 vuruş yani yarım vuruştur, videoda zaten detayları ile izleyebilirsiniz, kısaca değinecek olursak, 4 lük nota 1 tam vuruş değerindedir, bunu saniye gibi düşünelim ve her saniye sesinde elimizi  eş zamanlı olarak bir defa çırpalım, aynı saniye içerisinde  iki defa el çırptığımızda 1/2 yani 8 lik notadan 2 kere vurmuş oluruz, bu nota değerleri hem ritim hem de melodi çalma değeri olarak aynıdır.

Yani

1 saniyede 2 kere vurmuş oluyoruz bu da yarım saniyede 1 kere tam 1 saniyede 2 kere vurmuş olduğumuzu gösteriyor, 1 tl yi, 50 şer kuruş ödemek gibi toplamda 1 yapıyor, umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Nasıl çalıyoruz 68 lik ritmi ?

Az önce de belirttiğim gibi, 6 kere 8 lik nota vurmamız gerekiyor, bunu da gitar tellerine yukarıdan aşağıya vururken 1 aşağıdan yukarı vururken 2 diyoruz, bu vuruşları 3 kere yapıyoruz, bakalım ne oluyor, 1 ve 2 olarak vurduğumuz 8 lik notalar toplamda 2 kere oluyor, bu kalıbı 3 kere yaptığımızda 6 kere vurmuş oluruz, sonuç olarak 6 kez 8 lik notayı vururuz, bu kadar basit.

68 lik ritim çeşitleri var mı ?

Evet sadece bu vuruş değil toplamda bu ölçü içinde olan yani 68 lik ritim vuruşuna uyan birçok ritim vuruşu bulunmaktadır, yazarak anlatmak zor olacak ama kavramanız açısından söyle örnek verebilirim.

Örnek ;

8 lik notadan bahsettim ama 16 lık nota da 1/4 vuruştur ve ilk örnekte olduğu gibi 4 lük notanın zamanlaması içerisinde yabi buna 1 saniye gibi düşünelim demiştim, 4 defa vurmak gibidir, 1 saniyede 4 defa, o zaman az önceki ritmin bir vuruşunu 1/2 yerine 1/4 ten 2 kere vurarak ritmi değiştirmiş oluruz.

 Ne olduğuna bakalım

1/4 – 1/4 – 1/2 – 1/2 – 1/2 – 1/2 = 68 lik başka bir ritim oldu, bir dünya ritim vuruşu üretilmiştir. Bunları öğrenmek zaman alabilir ilk anlattığım temel ritimlerdendir ve müzik hayatınızda çok sıkça kullanabilirsiniz.

Önemli Not; 

İlk yukarıdan aşağı olan vuruş kuvvetli, aşağıdan yukarı olan vuruşlar, normal olarak çalınmalıdır.

 

Video için Kaynak :

Guitar Chords Tunayt Youtube Sayfası

Temel Müzik Bilgileri için daha fazlası …

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: