Gitarda Arpej Nasıl Çalınır ?

Arpej Tekniği Pimami – Temel Gitar Arpej Çalışmaları

Pimami Arpeji

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri,  pima arpejini izledikten sonra bu videoyu izlemelisiniz. Bu videoda da p i m a m i  arpejini öğreneceğiz.Pima arpejini öğrendikten sonra mi vuruşlarını ilavr ediyoruz, işin mantığı budur. p i m a m i  arpejini öğrenmeden önce, parmak numara ve isimlerini  öğrenmeniz gerekiyor, arpej çaldığımız için sağ elimizi baz alyoruz. Bu çalışmada sol elinizle istediğiniz akoru basabilirsiniz.

Pimami Arpeji parmak isimleri ;

  1. Baş parmak (p)
  2. İşaret parmağı (i)
  3. Orta parmak (m)
  4. Yüzük parmağı (a)
  5. Orta parmak (m)
  6. İşaret parmağı (i)                                                                                                                                        *Serçe parmağımızı yine bu arpejde kullanmıyoruz.

Arpejdeki parmaklarımız yukarıdaki şekilde sıralanacaktır.

İlk Arpej videosu;

Pami arpeji ile ilgili videoyu youtube’da hemen izlemek için buraya tıklayınız.

Şimdi bu videoda pimami olarak adlandırdığımız temel arpeji öğreneceksiniz.

pimami arpejini de video süresi içerisinde öğreneceğinizden eminim. İlk videodaki gösterdiğim pami adını verdiğimiz arpej size şu an için basit geliyorsa artık bu öğreneceğiniz arpej de kısa zaman içerisinde size aynı şekilde basit gelecektir. Bu videodan sonra alıştırmalarda arpeji daha da ilerletebilirsiniz. Parmakların alışması doğal olarak zaman alabilir, çalışma temponuzu zamanla arttırabilirsiniz, sıkıldığınızda ya da zorlandığınızda mutlaka bırakın ve bir süre bekleyin, yeniden ele aldığınızda,  ne kadar hızlı ilerleme kaydettiğinizi gördüğünüzde sizde şaşıracaksınız.

Tavsiye ;

Bu arpeji de öğrendikten sonra kendi kendinize çalışırken bildiğiniz tüm akorları deneyebilirsiniz. ayrıca akorlar arasında oldukça yavaş bir tempo ile geçiş yapmaya çalışın, geçişler esnasında dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var, arpejinizin ritmini bozmayın ve akor geçişine değil de arpeje odaklanın. Geçişi ilk denemelerinizde yapamayabilirsiniz bu çok normal, asıl önemli olan konu arpejin ritmini hiç aksatmamak olacaktır.

Arpejin ritmini aksatıp geçişe odaklanırsanız, sizin için faydadan çok zarar getirebilir, lütfen tecrübelerime güvenin, zamanla akorlar arası geçişleriniz, el alışkanlığınız (yani müzik dilinde parmak hafızası dediğimiz doğal bir durum) sayesinde zaten muhteşem bir şekilde olacaktır.

Pimami Arpeji konusu ile ilgili şimdi bir değerlendirme yapmaya ne dersiniz ?

Unutmayın Arpej, gitar çalma stiliniz için de ileride çok faydasını göreceğiniz bir tekniktir.

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: