Gitara Başlangıç Ritimleri

Başlangıç Gitar Ritimleri 8 8 lik Ritim

8 8 lik ritim gitarda nasıl çalınır ?

Gitar ritimlerine yeni başlarken, öğrenmesi yine kolay olan 8 8 lik ritme geçmeden önce 2 4 lük ritim ve devam videolarını izlemeniz gerekir, bu ritme başlayacağınız ilk ders videosu olmamalıdır.

Bu dersler sayfamızda mevcuttur, kolaylık olması açısından linklerini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Gitar ritimleri 8 8 lik ritim açıklama;

8 8 lik kavramını kısaca açıklamaya çalışayım, bu anlatacaklarım tüm ritimler için geçerli olacaktır yani 4 4 lük, 9 8 lik, 3 4 lük, 2 4 lük ve diğer tüm ritimler.

Solda yazan rakamlar nedir ?

  • Solda yazan 8 ( 8 8 lik ) rakamı o vuruşun kaç defa olduğunu ifade eder bu ritim için 8 kere anlamındadır, 2 4 lük ritimde 2 rakamı da aynı şekilde 2 defa vuruş olduğunu anlatır ve sonra ritim vuruşu tamamlandığında döngüye girerek aynı şekilde devam eder. 

Sağda yazan rakamlar nedir ?

8 8 lik gitar ritmi açıklaması üzerinden devam edersek sağ tarafta yazan 8 ise ( 8 8 lik ) nota değerini gösterir, nota bilmiyor olabilirsiniz ancak vuruşları ve nota değerlerini öğrenmek çok zamanınızı almaz. 8 lik nota 1/2 yani yarım vuruşu ifade eder. 

  •  Bu ritim için çıkan sonuç 8 defa 8 lik nota değerinde vuruşlar dizisi olacaktır.
  • 2 4 lük ritim için 2 kere 4 lük nota yani tam vuruş olacaktır.
  • 7 8 lik gitar ritminde 7 kere 8 lik değerindedir.

Değişmez ritim yazılış kuralları

Sol taraf 1 ile başlamazYanlış1 4 lük , 1 8 lik ritim olmaz
Sağ taraf 4, 8, 16 olacaktırDoğru2 4 lük, 4 4 lük ,
  1. Sol taraf  2 ile başlar ardışık olarak ilerler, şarkının özelliğine göre 15 e ve daha da ilerilere kadar gider ama çok sık rastlanan ritimler değildirler. Yani bize şu etapta lazım değil.
  2. Sağ taraf 2 nin katları olarak gider yani, 4 5 lik yada 3 7 lik gibi bir ritim olmaz, 3 4 lük, 4 4 lük, 5 8 lik, 9 4 lük ( bu ritim greek müzikte kullanılır ve zeybek ritmidir) 8 8 lik ritim, 9 8 lik, 10 8 lik diye devam eder gider, çok çeşitlidir.

Gitar Ritim Dersleri, Başlangıç Ritimleri Kategorisi

Gitarda öğreneceğini ilk ritim dersi

Tunayt Youtube Sayfasını ziyaret etmek ister misiniz ?

Temel olan gitar ritimlerini öğrenmeye başladıktan sonra, her zaman kullanacaksınız ve daha farklı ritimleri de çalabilmeniz artık daha kolay hale gelecektir.

Google da Metronom kelimesini yazın, karşınıza çıkan 100 bpm değerini arttırıp azaltarak çalışmaya başlayın, ritim çalışmalarınızda mutlaka metronom kullanın ki doğru olan bu çalışma sayesinde, ritim kulağınız gelişsin. Bu müzikte çok önemlidir.

Gitar nasıl çalınır, Klasik gitar nasıl çalınır,Gitar dersi,Gitar Dersleri, Gitarda ritim çalmak, Gitarda solo çalmak, Gitar akorları, Gitar Ritimleri, Gitar teknikleri, Gitarda notalar, Gitarda arpej, gitarda gamlar, gitarda nota yerleri, gitar nasıl tutulur, Hızlı Gitar Dersleri, Kolay Gitar öğren
Gitar nasıl çalınır ?
Gitar ritimleri 8 8 lik ritim konusu ile ilgili bilgiler faydalı oldu mu ? Lütfen yorum yazın. 

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: