Gitara Başlangıç Ritimleri

Başlangıç Ritimleri – Guitar Rhythms Beginners – Ritim Dersi 4

Gitarda Ritim Nasıl Çalınır? #4

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Gitara Başlangıç Ritimleri | Ders 4

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri yeniden merhaba, gitar ritimlerini öğrenme konusunda ilk 3 videoyu izledikten sonra sıra şimdi bu serinin son videosunda. gitara başlangıç serisinin ilk videosunu izlemediyseniz bu linkten ulaşabilirsiniz. ilk bölüm

Bu videoda ne öğreneceğim diyorsanız ?

İlk üç ritim videosunun sonrasında şimdi bu videoda yeni bir ritim ve vuruş tekniği öğreneceksiniz. 2/8 ve 3/8 lik ritimlerle başladığımız bu yolculuğa 9/8 lik ritimle devam ediyoruz. Videoda anlattığım gibi 9/8 lik demek 9 tane – 8 lik (nota değeri) vuruş yapmaktır. 2/8 lik demekte 2 tane 8lik nota vuruşu demektir. Burada müziğe yeni başlayanlar için temel konu 8 lik nota nedir? sorusu olacaktır. Sanırım her okulda işlenen müzik derslerinin ilk konularından birisidir. Ama yazarak kısaca anlatmaya çalışayım.

8lik
4 lük nota bir vuruştur, bunu saatin saniyesi gibi düşünebilirsiniz, kuyruğu olmayan bir çizgi ve içi dolu notadır. Tek kuyruklu ve yine içi dolu olan nota ise 8lik notadır, 1/2 vuruş değerindedir yani saatin saniyesi 1 kere tık derken sizin o bir tık içerisinde 2 kere el çırpmanız gibidir, o el çırpmayı gitarda hem nota çalarken hem de ritim vuruşu yaparken kullanıyoruz, aslında işin mantığı temelde bu kadar basit.

Not

 

Bu dersin devam linkleri ,
Gitara Başlangıç Ritimleri ;
Ders 1 
Ders 2
Ders 3

Bir Cevap Yazın

3 Yorumlar

  • Hocam,

    İlk 4 ritm dersleri çok güzel ve teşekkür ederim. Ancak diğer ritmler ile ilgili derslere rastlayamadım. Ör: Folk ritmi gibi 4/4 lük ritm.

    Teşekkür ederim.

    • Ritim videolarını gün geçtikçe hazırlıyor ve siteye koyuyorum, mesajı geç görmüşüm ama şu anda birçoğu ve daha fazlası mevcut. Yorum için teşekkür ederim.

  • Hocam videolariniz cok asiri faydali. ben 2 yildir gitar caliyorum dogru durust ritim bilmiyordum, iyiki senin sayfana denk geldim suan ritim uzmani olma yolundayim. cok tessekur edriz hocam boyle faydali yararli ve kaliteli videolarcektiniz icin. hocoam 5 bolum yokmu? varsa bi link atabilirmisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: