Maj7 Akorlar

Bbmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Bbmaj7 Akoru Gitarda Nasıl Çalınır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Bbmaj7 şeklinde yazılan Si bemol maj7 li  akorunun, gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Sib maj7 akorunun en çok kullanılan 6 birbirinden farklı versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Bbmaj7 : Sib – Re– Fa – La notalarının aynı anda basılması ile oluşur.
Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle Bb akorunu yani Si bemol majör akorunu inceleyelim, Bb akoru Sib, Re ve Fa notalarından oluşuyor. Sib notasının diğer adı ise La#, La diyez notasıdır. Her ikisi de aynıdır. Genellikle Sib olarak söylenir.  Bu akorun diğer adı ise La diyez maj7 dir. A#maj7 olarak yazılır. Aşağıdaki örneklerde tercihen Sib olarak kullandım.

Sib – Re – Fa –  Sib
1        3      5        8

Bb yani Si bemol major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Bb notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Si bemol kök ses olduğuna göre Sib den yarım ses pes olan La notası akora ilave edildiğinde Bbmaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Sib  – Re – Fa – La – Sib
1          3     5       7       8

Yukarıda görüldüğü gibi  La notası, Bb major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Bbmaj7 akoru olur.

Dm akoru : Re – Fa – La notalarından oluşuyor.
Bbmaj7 akoru : Bb- Re – Fa – La notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Bb notasıdır.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version