Gitara Başlangıç Ritimleri

Bossa Nova Ritmi Gitarda Nasıl Çalınır ?

Bossa Nova Ritmi Gitarda Nasıl Çalınır ?

Bossa Nova Ritmi, gitar ritimleri kategorisinde önemli yeri olan bir ritimdir, ilk başlayanlar için öncesinde arpej çalışmış olmanız öğrenme hızınızı kolaylaştıracaktır yine de bilmeden yapabiliyor musunuz deneyin ama yapamazsanız üzülmeyin, dediğim gibi arpej çalışmasından sonra işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Arpej öğrenmek ya da bir göz atmak istiyorsanız işte linki;

Gitarda Arpej Nasıl Çalınır ?

Bossa Nova Ritmi Kaç Vuruş ?

Bu ritim 4/4 lük vuruştur ama, diğer ritimlere göre başlangıçta biraz karmaşık gelecektir, video altında (Youtube’da) yapılan yorumları okuduğunuzda, tüm izleyenlerin uygulamada başarılı olduğunu göreceksiniz, yapamam diye düşünen arkadaşlarımız için bir referans olsun çünkü yaparsınız hiç merak etmeyin.

Ritmin vuruş tekniğini ve değerlerini açıklıyorum ;

4’lük nota bir vuruş değerindedir, vuruşu yaparken bir,iki olarak söylüyoruz, söylediğimiz süre içerisinde 1 kere vurmuş oluyoruz

8’lik nota 1/2 vuruş değerindedir, arka arkaya 8’lik notadan vuruyorsak bir, iki diye ayrı ayrı sayıyoruz,

vuruşları daha kolay anlamanız için, kırmızı ( 4’lük) ve mavi (8’lik) olarak belirtelim, bu durumda ritim vuruşlarımız şöyle olacaktır;

1 2 / 1 2 / 1 2 / 1 2 = 8 kere yarım vuruş süresi yani 4/4 lük vuruş değerine eşittir. 8 tane yarım elma birleştirildiğinde 4 tam elma eder gibi düşünebilirsiniz o yüzden 4 defa / 4’lük vuruş yapmış oluyoruz buna da 4/4 lük ritim diyoruz.

Vuruş Nasıl Olacak ?

Ritmi 4 ana parçaya bölerek anlatmaya çalışalım;

  1.  1 2  baş parmağımızla yukarıdan aşağı, tek vuruş yapıp 1 ve 2 saydığımız süre kadar bekliyoruz.
  2.  1 2  1 diğer üç parmağımızı birlikte yukarı çekerek, 2 baş parmakla yukarıdan aşağıya
  3.  1 2  1 baş parmakla yukarıdan aşağıya, 2 diğer üç parmağımızı birlikte yukarı çekerek
  4.  1 2  1 kapalı vuruş ve 2 son olarak yine baş parmak ve yukarıdan aşağı vuruş

videoda zaten uygulamalı olarak anlatıyorum ama yinede gözünüzün önünde görsel olarak yazılı olmasında da fayda var diye düşündüm.

Gördüğünüz gibi kırmızı vuruştan ritimde sadece başlangıçta var diğer tüm vuruşlar yarım, son vuruşun ilki kapalı olacak buna müzikte Es denir bu da vuruşa süresi kadar dahil edilir, 4/4 lük vuruş zamanlaması içerisinde farklı kombine edilmiş ritim vuruşları ile Bossa Nova ritmi karşımıza çıkıyor, anlatırken doğal olarak uzun sürüyor ama pratikte çok aşırı zor değil, uğraştıkça daha da kolaylaştığına şahit olacaksınız.

Bossa Nova Ritmi Gitarda Nasıl Çalınır, sorusuna umarım doğru cevabı bulabildiğiniz bir yazı olmuştur, videoda anlattıklarımı eksiksiz uygularsanız zaten kısa süre içerisinde başarılı olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın, dilerseniz kanallarıma abone olabilir ve yükleyeceğim her videodan anında haberdar olabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

Youtube sayfalarım;

Guitar Chords Tunayt ve Tunayt

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: