Major7 Akorlar

C#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

C#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

C#7 – Do diyez majör 7’li  akoru nu gitarda nasıl basabiliriz, akorun nasıl bu ismi aldığı ve hangi notalardan oluştuğuna dair açıklamaları okuyabilirsiniz.

C#7 akorunu elde ettiğimiz notalar :

Do#– Fa Sol# – Si olacaktır. Bu notalar da nereden çıktı şimdi akoru kavramak zaten zor birde yetmezmiş gibi bu biraz zorladı beni diyorsanız hiç merak etmeyin lütfen, çok basit ve anlaşılır bir formülü bulunuyor, genel olarak Major Akorların formülü adı altında hazırladığım videoyu izleyin, bu kadar da kolay olamaz diyeceksiniz.

C# akoru ya Do diyez major akorunun, Do#, Fa ve Sol# notalarından oluştuğunu videoyu izledikten hemen sonra siz de bulabilirsiniz artık, ne dersiniz bulabildiniz mi ?

Do#  – Fa – Sol#  – Do#
1             3       5         8              buraya kadar tamam mı ?

Bu akor nasıl olacakta şimdi 7’li olacak vieoda yoktu diyorsunuz, onu hemen izah ediyorum. Akorun adı Do diyez major olduğundan, her akorda olduğu gibi kök ses o akorun adından gelir yani burada Do# kök sestir, yine kural olarak kök sesten 1 tam ses önce (tam ses pes olan) gelen nota burada Si olduğundan akora diğerleri de aynen kalacak şekilde dahil edilir. 7 olarak gördüğünüz derecenin adı olmaktadır. Do diyez major ve ilaveten Si notası bu koru C#7 yapar.

Do#  – Fa – Sol# – Si – Do#
1            3        5       7       8

youtube

 Not ;

Akorları ayrı ayrı öğrenmekten çok daha pratik olan metod, içeriklerini, nereden geldiklerini, öyle rastgele olmadığını bilmekten geçer. Derinlemesine araştırmanızı tavsiye ediyorum, çağımızda bilgiye ulaşmak artık çok kolay, bu bilgiler olmadan da gitar çalıp, doya doya şarkı söyleyebilirsiniz, bu size verilen metni okuyup ezberlemek gibi olacaktır, alfabeyi öğrenirseniz, kendi cümlelerinizi kurarsınız, burada da hiç sınır yoktur, ufkunuz ciddi oranda genişleyecektir.

Majör Akorlar hakkında daha fazla video izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

1 Yorum

  • Yanlış bir hesap yapmışsınız fa değil mi# olacak teorik olarak, ayrıca si değil si# olacak b3+k3+b3 M7 akaronu verir hesaplamayla sol# üzeri b3 aralığı si# e gelir duyum olarak do olabilir ama teoride si# olarak geçmesi lazım

%d blogcu bunu beğendi: