Major7 Akorlar

C7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

C7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

C7 akoru diğer bir değişle, Do majör 7’li  akoru gitara yeni başlayan kardeşlerimiz için çok basit gelecek temel akorlardan biridir. Bu 7 işareti biraz kafa karıştırabilir, ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz, videoda izlediğimi kullansam bana yeter, temel bilgiler olmadan da idare ederim diyebilirsiniz, bu şekilde tercih yapanlar elbette olacaktır ama temel bilgi sahibi olmak her zaman sizi müzik hayatınızda çok üst seviyelere taşıyacaktır.

C7 yani Do majör yedili akoru ;

Do – Mi Sol – Sib notalarından oluşur.

Bir sorunuz mu var ? 

  • Hocam bunu neye dayanarak yazdınız, bu notaları ben nereden bilebilirim ? diyorsunuz, amacım da zaten size bunu izah etmek. Hazırladığım bu video tam olarak bu sorunuzun cevabı olacaktır. Major Akorlarının Formülü 

Videoyu iyi anladığınızı şöyle test edebilirsiniz. Aşağıda yazdığım notaları siz de bulabildiniz mi ?

Do  – Mi – Sol  – Do
1          3      5        8

Bu Do majör akoruna ait notalardı, bunun 7’li olmasını sağlayan ise Si bemol notasıdır. Bunu nasıl bulduk ? 1 den 8 e kadar olan bu rakamlar akorun derecelerini ifade ediyor, (*tüm akorlar için geçerlidir, sadece bu akor içn değil ) 7. ye denk gelen notayı bu akora ilave edeceğiz.

7. ye nasıl denk geliyor diyeceksiniz, 

Bu akor için Do kök sestir, hem 1. hem de 8. derecede yer alır, kök sesten 1 tam ses geride ya da diğer bir şekilde pes olan nota o akorun 7. derecedeki sesi olacaktır, var olan 3 notayı da korumak sureti ile 7. dereceki nota da akora eklenir ve aşağıda gördüğünüz şekilde olur, işte hepsi bu kadar.

Do  – Mi – Sol – Sib – Do
1          3        5      7       8        Do majör ve ilave ettiğimiz Sib notası ile C7 akorunu elde ederiz.

youtube

Son Söz ;

Bu akoru sadece C akoruna bir dokunuş daha yaparak basabiliyoruz, genel olarak birçok akorda da böyle bir kolaylık olduğunu göreceksiniz, hali hazırdaki akorun pozisyonunu bozmadan bir ilave nota ile 7. derecenin dahil ediliyor olması, bildiğiniz akorları ikiye katlamak demektir. Bunun içinde bahsetmiş olduğum, müziğin temel ve teknik bilgileri çok önemlidir. C akorunu biliyorum ama C7 yi bilmiyorum ya da benzeri bir sürü akoru bilmiyorum diyecek bir durumunuz olmayacaktır, öğrendikçe daha da fazlasına ihtiyaç duyacaksınız ve severek, duyarak kullanacaksınız.

Ezberlemeden 100 akor öğrenmek ister misiniz ?

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: