Maj7 Akorlar

C#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

C#maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır ve Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri hepinize merhaba ;

Bu videoda C#maj7 şeklinde yazılan Do diyez maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. C#maj7 akorunun en çok kullanılan versiyonları bu videoda gösterilmiştir.
C#maj7 : Do# – Fa Sol# – Do notalarının aynı anda basılması ile oluşur.

Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle C# akorunu yani Do diyez majör akorunu inceleyelim,         C# akoru Do#, Fa ve Sol# notalarından oluşuyor.

Do#  – Fa – Sol#  – Do#
1             3       5            8

C# yani Do diyez major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Do diyez notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Do# kök ses olduğuna göre Do# den yarım ses pes olan Do notası akora ilave edildiğinde Do#maj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Do#  – Fa– Sol# – Do – Do#
1            3        5          7         8

Yukarıda görüldüğü gibi Do notası, Do diyez major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Do# maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım. Aşağıdaki örnekte yer alan akorları tam bilmiyorsanız, çok kolay anlamanız için Cma7 – Do maj7 akorunu anlattığım videonun altındaki açıklamayı deneyebilirsiniz. Ege’nin ‘Yaz Aşkım‘ şarkısının nakarat bölümü ile örneklendirdim. Basit akorlarla yazılmış şarkıda maj7 akorunu test edebilirsiniz. Bu akorları zaten biliyorsanız haydi örneği inceleyelim.

  

Fm akoru : Fa – Sol# – Do notalarından oluşuyor.
C#maj7 akoru : D0# – Fa – Sol# – Do notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Do# notasıdır.

Lütfen soru ve yorumlarınızı yazınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: