Maj7 Akorlar

Eb maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Eb maj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Bu videoda Ebmaj7 şeklinde yazılan Mi bemol maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Mi bemol maj7 akorunun en çok kullanılan 3 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Ebmaj7 : Eb – Sol – Sib – Re notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Eb notası aynı zamanda Re# dir. Her ikisi de doğrudur. Şu şekilde de yazabiliriz.
D#maj7 : Re# – Sol – Sib – Re  yazının devamında Eb olarak devam edeceğim.

Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle Eb akorunu yani Mi bemol majör akorunu inceleyelim, Eb akoru Mib, Sol ve Sib notalarından oluşuyor.
Mib  – Sol – Sib  – Mib
1           3       5         8

Eb yani Mib major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Mi bemol notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Mib kök ses olduğuna göre Mib den yarım ses pes olan Re notası akora ilave edildiğinde Ebmaj7  ya da D#maj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Mib  – Sol – Sib – Re – Mib
1            3       5       7       8

Yukarıda görüldüğü gibi Re notası, Mib major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Mib maj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım.

Gm akoru : Sol – Sib – Re notalarından oluşuyor.
Ebmaj7 akoru : Mib – Sol – Sib – Re notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Mib notasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: