Major7 Akorlar

Eb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Eb7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

Eb7 – Mi bemol majör7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı bu videoyu izleyerek hemen öğrenebilirsiniz. Eb7 akoru da diğer bütün akorlar gibi birçok gitar pozisyonunda yer alır, işte bu versiyonları da videoda bulabilirsiniz. Temeli ise Eb yani Mi bemol notasının diğer  adı da Re diyez D#) dir . Aşağıda verdiğim örnekte Eb olarak kullanmayı tercih ettim. Müzisyenler arasında sık olarak söylenen şekli zaten,hem akor adı hem de nota adı olarak Mi bemol ‘dür.

Eb7 Akorunun içinde hangi notalar bulunmaktadır :

Mib – Sol – La# – Do#  evet gördüğünüz gibidir.

Aslında konuyu burada yazmak yerine direkt olarak aşağıda paylaştığım videoyu izleyerek çok kolay öğrenebileceğinizi söyleyebilirim. Temel müzik bilgisine lütfen önem verin, bu bilgiler sayesinde, ezberden kurtulup yani bir çok akor ne kadar farklı isme ve tınıya sahip olsa da sadece perde değiştiğinde adının ve tınısının değiştiğini fark edeceksiniz, ezberlemeden 100 akor video serisini izlediğinizde, ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız ve gerçekten de en az 100 akoru öğrenmiş olacaksınız.

Şimdi siz söyleyin haydi bakalım bu akorun temel seslerini bulabildiniz mi ?

Mib  – Sol – Sib  – Mib
1            3         5        8

Eb / Mi bemol major  7’li

Mib  – Sol – Sib – Do# – Mib
1            3       5        7         8

Bu akoru Eb7 olarak yazarız ve artık biliyorsunuz ki Mi bemol major yedili olarak söylüyoruz ya da okuyoruz. Her akor için geçerli olan 7’li kuralı Kök sesten yani bu akor için Mi bemol, 1 tam ses pes olan ya da önce gelen notayı akora dahil etmektir. Do# notası akora iave edilir. İşte bu kadar basit.

youtube

Major akorlar 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: