Maj7 Akorlar

Emaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

Emaj7 Akoru Gitarda Nasıl Basılır, Hangi Notalardan Oluşur?

youtubegoogleplusinstagramTakip edin

Bu videoda Emaj7 şeklinde yazılan Mi maj7 li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. Mi maj7 akorunun en çok kullanılan 4 versiyonu bu videoda gösterilmiştir.
Emaj7 : Mi – Sol#– Si – Mib notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Eb notası aynı zamanda Re# dir. Her ikisi de doğrudur. Şu şekilde de yazabiliriz.
Emaj7 : Mi – Sol#– Si – Re#  yazının devamında Eb olarak devam edeceğim.

Peki bu akor nasıl Maj7li oluyor? Öncelikle E akorunu yani Mi majör akorunu inceleyelim, E akoru Mi, Sol# ve Si notalarından oluşuyor.
Mi  – Sol# – Si  – Mi
1         3         5      8

E yani Mi major gamında  1. ve 8. derecede yer alan sesler yine Mi notasıdır. Bir akorun maj7 li olabilmesi için ana sesten veya kök ses olarak da söyleyebiliriz, yarım ses pes olan nota akora dahil edilir ve 4 farklı notadan meydana gelir. Bu akor için Mi kök ses olduğuna göre Mi den yarım ses pes olan Mib notası akora ilave edildiğinde Emaj7 akoru elde edilmiş olur.

Bu akorun  Maj7 li açılımı ise şöyledir;

Mi  – Sol# – Si – Mib – Mi
1          3        5       7        8

Yukarıda görüldüğü gibi Mib notası, Mi major akoruna ilave edildiğinde bu akor artık Mimaj7 akoru olur. Videoda detaylı olarak anlattım.

G#m akoru : Sol# – Si – Mib notalarından oluşuyor.
Emaj7 akoru : Mi – Sol# – Si – Mib notalarından oluşuyor. Bu benzerlik sizi şaşırtmış olabilir. Bu iki akorun aralarındaki tek fark Mi notasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: