Major7 Akorlar

G#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

G#7 akoru gitarda nasıl basılır, hangi notalardan oluşur?

G#7 sembolü ile yazdığımız, Sol diyez majör 7’li  akorunun gitarda nasıl basıldığı anlatılmıştır. G#7 akorunun en çok merak edilen ve daha ileri seviye müzisyenlerin kullandığı versiyonlarını  bu videoda bulabileceksiniz..

G#7 akoru : Sol# – Do – Re# Fa#  notalarının aynı anda basılması ile oluşur. Peki nasıl 7li oluyor?  G# akorunu yani Sol diyez majör akorunu birlikte bir inceleme altına alalım, G# akoru Sol#, Do ve Re# notalarından oluşuyor bunu biliyoruz artık. Re# notasının diğer adı ise Mi bemoldür.

Sol#  – Do – Re#  – Sol#
1             3        5           8

G# gamında 1 ve 8. derecede yer alan her iki notanın da Sol diyez olduğuna dikkat edin lütfen.
Bu akorun 7’lisi ise şu şekilde oluyor,

Sol# – Do – Re# – Fa# – Sol#
1            3        5          7          8

7’li akorlar akoru oluşturan notalardan 8. derecede olan notadan 1 tam ses pes olan notayı da akora dahil ederek oluşur. Burada da Sol# notasından dan tam ses pes olan nota Fa# notasıdır. Do —  Mi – Fa – Fa# – Sol – Sol# şeklinde sıralandığını sanırım artık öğrendiniz işte bu dizilişte, Sol notası ile Sol# 1/2 ses, Fa# ile Sol# notaları arasında ise de tam bir ses aralık bulunmaktadır. Bu fark olduğunda, Dominant yedili notası meydana gelmiş oluyor, bu teknik bilgiler bütün müzikal yaşantınızda çok kolay kavrama ve uygulama açısından faydalı olacaktır. Lütfen dikkatle okuyun.

G#7 olarak yazılan bu akorumuz,  Sol diyez major yedili olarak yazılır ve öyle de okunur.

Major akorlarda küçük m harfi yazılmaz. ‘m’ harfini yazdığımızda minor akor olduğunu ifade etmişoluyoruz. Bu akor için ise G# simgesi akorun Sol diyez major olduğunu belirtir. G#m olarak yazıldığında ise anlatmış olduğum gibi, G (Sol) # (diyez) ve m (minor) olduğunu belirtir. G#m simgesi de Sol diyez minör olarak okunur.

youtube

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: