Temel Müzik Bilgileri

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ?

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ?

Konuya başlamadan önce, çoğu aramalarda gitar akortu olarak gördüğünüz akort kelimesi yanlış yazılıyor ve telaffuz ediliyor, doğrusu akord olacaktır. Bunu lütfen bu şekilde okuyup yazalım.

Bu videoda aynı zamanda gitar telinin nasıl değiştirildiğini de öğrenebilirsiniz. Videoda ilk olarak gitarınızı nasıl Akord edeceğinizi  öğreneceksiniz. Burada sadece o kısımdan bahsedeceğim.

Gitarın tellerinin bir süredir üzerinde takılı olduğunu varsayıyorum, çünkü telleri yeni değiştirdiğinizde Akord hemen tutmayacaktır.

Artık telefonlarımıza uygulama olarak indirebileceğimiz birçok Tuner bulabilirsiniz. Bazıları ses frekanslarını da gösteriyor. Frekansları gösteren uygulama gitar telini yeni değiştirdiğimizde çok işimize yarar, ama akordu kaçan, bir ya da birkaç tel için çok önemli değildir.

Gitar telleri soğuk ya da sıcak hava koşullarından etkilenir, bu yüzden bazen gergin ya da bazen gevşek olarak karşılaşırız, sahneye çıkmadan ya da çalmaya başlamadan önce, gitarımızın akordunu mutlaka kontrol etmeliyiz.

La sesi 440 Hertz olarak belirlenmiştir, teknik olarak çok derinlemesine bilmeniz gerekmiyor, 440 Hz. olarak kısaltılarak yazılır. Eskiden akıllı telefon yokken diyelim, tuner satın alırdık yani Akord etme aleti, gitarın üstüne takılan modelinden tutunda, birçok çeşit tuner vardı ki hala daha kullanılıyor ama bunlar da yokken, çevirmeli telefondan gelen ses standart La sesiydi ve sadece o sesi duyarak la telini kulaktan ayarlardık ve diğer telleri ona göre yine kulaktan ince ayar yapardık.

Şimdi çok kolay sahip olabileceğimiz müzisyenlerin olmazsa olmazı bu cihaz tel uygulaması olarak hazır indirilmeyi bekliyor.

Tuner gösterge panelinde, hangi teli akord etmek istiyorsak o notaya ait ayar tam ortaya geldiğinde, bazılarında yeşil ışık yanar, bazı tunerlarda ses verir, bu şekilde doğru ayar yaparız, bilmemiz gereken tuner üzerindeki harflerin anlamlarıdır, yukarıdan aşağıya tel isimleri şu şekildedir.

Kalın Mi / En üst Tel / 6. Tel
La / 5. Tel
Re / 4. Tel
Sol / 3. Tel
Si / 2. Tel
İnce Mi / 1. Tel

Tabloda en soldan sağa olan sıralama, gitar üzerinde yukarıdan aşağıya olarak anlaşılmalıdır.

Videoda zaten Gitar Akordu Nasıl yapılır konumuzu görsel olarak izledikten sonra rahatlıkla yapabileceksiniz.

Youtube Sayfama abone olmayı ihmal etmeyiniz. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: