Temel Müzik Bilgileri

Gitar Nasıl Çalınır ?

Gitar nasıl çalınır, Klasik gitar nasıl çalınır,Gitar dersi,Gitar Dersleri, Gitarda ritim çalmak, Gitarda solo çalmak, Gitar akorları, Gitar Ritimleri, Gitar teknikleri, Gitarda notalar, Gitarda arpej, gitarda gamlar, gitarda nota yerleri, gitar nasıl tutulur, Hızlı Gitar Dersleri, Kolay Gitar öğren

Gitar Nasıl Çalınır ?

İnternet sayesinde, kendi kendinize gitar öğrenmek için artık muhteşem fırsatlar var. Bir kursa gitmeden de gitar öğrenebilirsiniz, ilk önce yaşlara göre nasıl bir gitar alınmalı kısaca bundan bahsetmek isterim. Gitara çok rahat 8 yaşında başlanabilir. 8 ile 10 yaş aralığı için, bu yaş grubuna ait gitarları tercih edebilirsiniz. Bu marka ve modelleri müzik mağazalarından öğrenebilirsiniz. Bu gitarlar normalden biraz daha küçüktür ve yeni başlayan 8 – 10 arası yaş grubu için idealdir. Bu küçük gitarlar normal gitar ile aynı özelliktedir sadece boyutları farklıdır, gitara adapte olmak çok kolay olacak aynı zamanda normal boyuttaki gitara geçiş için çok iyi bir hazırlık olacaktır. Yaşı 11 e gelen çocuklar artık normal boyutlarda bir gitara geçebilir ve tüm bildiklerini uygulayabilir. Müziğe erken yaşlarda başlamalarının da ileriye yönelik olumlu etkilerini görecekleri kesindir.

Gitarda ilk ne öğrenilir?

Genel olarak bir kuralı olmamakla birlikte, öncelikle gitarı yakından tanımak önemlidir. Gitarın tellerinin isimleri ve perdelerin ne olduğu,notaların nasıl sıralandığı gibi… Bir anda çok fazla bilgiyi öğretmek yerine zamana yaymak çok daha verimli olacaktır. Gitar çalmak iki farklı şekilde olabilir birincisi ritm çalmak ve şarkı söylemek ya da başka bir enstrümana eşlik etmek, ikincisi ise solo çalmak ve diğer enstrümanlara eşlik etmek.

Gitarda ritm çalmak

Gitarda ritm çalabilmek için hem temel ritmleri ki bu sağ el ile yapılır, hem de akor bilgisi gerekir. Temel akorları öğrenmek çok fazla vakit almaz ve çok kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Yeni başlayanlar için iyi hazırlanmış bir ders sıralaması ile 3 ay gibi kısa bir zamanda iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu sürede gitar çalabilmek için temel şart, disiplinli bir çalışma sürecidir. Kendi kendine İnternet üzerinden gitar öğrenmenin en önemli zorluğu, bugünün işini yarına bırakma rahatlığının olmasıdır. Temel gitar ritimleri de çok kısa zamanda kolaylıkla öğrenilebilir.

Gitarda solo çalmak

Gitarda solo çalmak ayrı bir kategoridir, gitardaki tüm perdelere ve nota bilgisine hakimiyet gerektirir. metodu ile daha kolay öğrenilse de nota bilmenin önemi farklıdır. Ritim çalarak şarkı söylemekten farklıdır ve daha uzun bir öğrenme süreci gerektirir. Standart bir öğrenciyi baz aldığımızı unutmayalım, doğuştan yeteneği olanların mutlaka farkı olacaktır.

Yeteneğim yok gitar çalabilir miyim ?

En çok sorulan sorulardan biri de bu sorudur. Gitar çalmak bir noktaya kadar yetenek gerektirmez, bilgi ve eğitim ile herkes gitar çalıp şarkı söyleyebilir hadi ya da söyletebilir 🙂 Bizden geçti artık gibi cümleler bahaneden başka bir şey değildir.Başlangıç için alt sınırı 8 yaş olarak koyduk ama bu yaş 70’lere kadar gidebilir. Sorunun cevabı, evet yeteneğin yoksa bile gitar çalabilirsin.


Gitara yeni başlayanlar için itina ile hazırladığım, hızlı gitar dersleri serisi için lütfen üzerine tıklayınız.

Tıpkı özel bir öğretmen eşliğinde ders alıyormuş gibi, Gitara en baştan başlıyoruz ve ayrıca sizlerin evi konforunda gitar öğrenebiliyorsunuz. 1. seviyede ciddi ilerleme kaydedebilirsiniz.

Gitar Nasıl Çalınır ? konusunu değerlendirmeyi unutmayın. Kaç yıldız verirsiniz ?


 

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: