Gitara Başlangıç Ritimleri

Gitar Ritimleri 2/4 lük ritim, 3/4 lük ritim, 4/4 lük ritm

Gitar Ritimleri 2/4 lük ritim

Gitar derslerine yeni başlıyorsanız doğru adrestesiniz, Gitar ritmi öğrenmek için, 2/4 lük yada 2/8 lik ritim ile başlıyoruz. Nedir bu Gitar Ritimleri 2/4 lük ritim, 3/4 lük ritim, 4/4 lük ritm ?

Gitar Ritimleri 2/4lük ritim

2 vuruş ve 4 lük nota değerinde olduğundan 2/4 lük ritim olarak söyleriz ve çalmak çok kolaydır. İlk olarak yukarıdan aşağıya bir vuruş yapıyoruz. İkinci olarak aşağıdan yukarıya vuruş ile ritmi oluştururuz. Arka arkaya, aksatmadan çaldığımızda ise 2/4 lük ya da daha hızlı bir tempoda ise aynı vuruş 2/8 lik olarak çalınmış olur. 2/4 lük ritim ile 2/8 lik ritim arasında tempo farkı vardır, vuruş şeklimiz aynıdır.

Gitar Ritminde doğru el pozisyonu

Videonun hemen başında, ritim çalabilmek için elinizin nasıl bir şekil alması gerektiğini anlattım.

Sağ elinizin içinde bir ceviz tutuyormuş gibi tutmanız ritim çalmanızı daha kolay ve doğru pozisyonda tutacaktır.

Ritim Vuruşları

.  Gitar çalmak hakkında merak ettikleriniz.

Gitarda ritimler ne kadar farklı olsa da temelde aynı yada benzer vuruşların tekrarı ile oluşur. Yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı vuruşlar doğru yapıldığında, bilinen tüm gitar ritimleri çalınabilir.  2/4 lük gitar ritmi için baş parmak hariç diğer 4 parmağımızla yukarıdan aşağıya. Sadece baş parmağımızla ise aşağıdan yukarıya vuruş yaparız, elimiz zamanla alıştığında bu vuruşlarda bir teknik geliştiririz.

Gitar Ritimleri 3/4lük ritim, Vals Ritmi

Gitarda 2/4 lük ritimde yaptığımız gibi, vuruş yöntemimiz aynıdır, 3 ayrı vuruş 4 lük nota değerinde olmalıdır, yukarıdan aşağıya 1 vuruş, ardından aşağıdan yukarı 2 defa baş parmağımızla vuruş yaparız. Aynı zaman bu ritmin adı Vals Ritmidir. Tempo hızı ne olursa olsun 3/4 lük ritimlere Vals denir. Bu ritimle çalınan şarkılarla yapılan Vals dansı da çok popülerdir.

Gitar Ritimleri 4/4lük ritim

Bossa Nova Ritmi Gitarda Nasıl Çalınır ?

Bossa Nova Ritim Dersi, 4/4 lük ritim

Bu ritim kalıpları içerisinde çok farklı isimleri de barındırır, Gitar Ritimleri 2/4 lük ritmi 2 kere tekrar ettiğinizde 4/4 lük ritim de oluşmuş olacaktır ama bunu duyarken ayıramayız, temeli buradan çıkan ritmin, Rock, Reggie, Jazz, Blues, Bossa Nova vs. tarzlarında dünya kadar farklı çeşitleri bulunmaktadır ve hepsini ayrı öğrenmek gerekir.

Ritim Nasıl Çalışılır  ?

Ritim çalışırken Metronom kullanmak çok önemlidir. 100 bpm başlangıç için uygundur, zamanla tempo hızını arttırabilir ya da yavaşlatabilirsiniz. Çok pratik olan Online metronome kullanabilirsiniz.

Gitar Ritimleri 2/4 lük ritim ve diğer ritimler konusunda ciddi bir başlangıç yaptınız bu videoların devamını Gitar Başlangıç Ritimleri kategorisinde bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

2 Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: