Temel Müzik Bilgileri

Gitarda Bare Nasıl Basılır ? Doğru Bare

Gitarda Bare Nasıl Basılır ?

Öncelikle hemen içinizi rahatlatmak isterim, bare basmayı birlikte uygulamalı olarak anlattığım, bu videoyu izleyen herkes eksiksiz olarak bare basmayı öğrenmiştir. Baresiz akorlar ile sınırlı şarkı olması doğal olarak barenin mutlaka öğrenilmesini zorunlu kılıyor, gitara yeni başlayanlar için de bare endişeye sebep oluyor, daha başlamadan gitar öğrenmeyi bırakmak isteyenlerin olduğunu biliyorum.

  • Videoda detaylı olarak barenin nasıl basıldığını anlattığım için buradaki yazımda, derse başlamadan önce merak ettiğiniz konulara değinmek istiyorum.

Bare Basmak Kolay mı ?

Bildiğiniz gibi 1 numaralı parmak yani işaret parmağımız ile Bare basıyoruz. Gitarda bu parmağa bare parmağı diyoruz, Gitarın bütün tellerini parmağımızla kapatmamız gerekiyor, doğal olarak genellikle en üst ve en alt mi telinden ses alabiliyoruz, geriye kalan ortadaki 4 telde ses alamamak veya az baskı uygulamaktan kaynaklanan cızırtılı sesler çıkıyor, ama unutmayın bu daha ilk elimize aldığımızda oluyor, böyle olması normal mi ? diye soruyorsunuz, cevap normal ve hatta süper diyebilirim,

  • Daha denemeden bu yazıları okuduğunuzda biraz kolay gelmişse devam edelim,

Örnek olarak şimdi 5. perdede La majör akorunu (A akoru) ele alalım,

  1.  En alt tel bare ile kapalı
  2. tel (si teli ) bare ile kapalı
  3. tel 2 nolu parmağımız ile kapalı, bareden bağımsız
  4. tel serçe parmağımız ile kapalı yani barenin baskısına burada da ihtiyaç yok
  5. tel 3 nolu parmağımız ile kapalı yani yine bare parmağı baskısına ihtiyaç yok
  6.  tel bare ile kapatılmış durumda

kırmızı renkli yazılar bare parmağının baskısına ihtiyaç duyuyor ama mavi renkle gösterdiğim baskılar diğer 2,3 ve 4 parmaklarımızla bağımsız olarak basılabiliyor, bu akorda sorun 2. telde çıkacaktır, cızırtı olacaktır ki bu gayet normaldir, eğer 1 ve 2 tellerden sorun çıkmıyorsa bu sefer 6 telden ses çıkmayabilir, bunların hepsi ilk etap için çok olağan durumdur ama sizi yapamıyorum psikolojisine sokmaya yeterlidir, aslında tam yol katederken farkında olmadan bırakmayı düşündürtebilir.

Dünyada Bare basamıyorum diye gitardan vazgeçen kimse yoktur, haberiniz olsun, bu konuda siz de bir ilk olmayacaksınız. Gitarda bare nasıl basılır ? sizde mutlaka öğreneceksiniz.

Şimdi buraya kadar okuduysanız gerçekten bunu yapmak istediğinizin farkında olun, yukarıdaki örnekte oradan cızırtı, buradan cızırtı geliyor ne zaman tam anlamı ile olacak diyorsunuz. 1 numaralı bare parmağınızın bu baskıya adapte olması için sadece hiç akor basmadan, sıkıca baskı yapıp çekme çalışması yapmanız işin sırrı niteliğinde çok faydalı olacaktır, bu egzersiz, bir anlamda parmağı güçlendirmektir.

Bare Basmak Ne kadar Zamanda Öğrenilir ?

Genellikle çalışmanıza bağlı olarak 3 gün ile 8 gün arasında değiştiğini yorumlardan biliyorum, zamanın daha kısa olmasında en önemli faktör, doğru öğretilmiş olması ve sizin de üzerine düşüp çalışmanızdır, ben doğrusunu öğretiyorum yani sıra sizde 🙂 Videoda zaten detaylı olarak belirtiyorum.

Bare Basarken Parmağıma Zarar Verir miyim ?

Çok nadir de olsa, bare parmağında sinirsel bir durum olan ya da incitmiş olan arkadaşların geçici bir sorun ile karşılaşmaları mümkün zaten böyle ya da buna benzer bir durum olduğunda kendileri ne yapmaması gerektiğini bileceklerdir, ama siz sağlıklısınız hiç bir sorununuz yok, bare basmak için çalışıyorsunuz, ilk etapta yine bazı kişiler için söylüyorum acı olabilir ama bu acı iyiye işarettir ve geçicidir, bare için parmağınız gün geçtikçe güçleniyor demektir.

Bare parmağımda zamanla nasır olur mu ?

Akor bastığımız parmaklarımızda zamanla belli belirsiz nasır oluşuyor ki bu da bizim uzun süre gitar çalmamızı kolaylaştırıyor ama bare için böyle bir durum söz konusu değildir, gitarınızın telleri klavyeye yakın olmalıdır, bu çok önemlidir, eğer yakınsa bare basmanız da o kadar kolay olacaktır, ama teller klavyeye uzak olursa baskı zorlaşır ve bare basmayı öğrenmeniz sıkıntılı olur, aslında özel bir durumdan bahsediyorum, çünkü telleri klavyeden bir hayli uzak olan şeye de gitar diyemeyiz, bizler de onu çalamayız unutmayın.

Bare parmağım küçük yine de basabilir miyim ?

Gitarın klavyesini kapatacak kadar uzunlukta bir parmağa sahipseniz hiç bir sorun yoktur, eğer 8+ yaş civarında çocuğunuz için bu soruyu cevaplayacak olursak, onların yaşına uygun gitarlarda zaten onşarın parmaklarına göre daha küçük boyutta gitarlar bu sorunu ortadan kaldırır, yaşım büyük ve parmağım artık gelişmez diyorsanız size tavsiyem klavyesi daha dar olan Elektro Gitar olacaktır. Temel olarak tüm akorlar, herşey aynıdır, aynı akord ve klavye düzeni olduğundan rahatlıkla müzisyen olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Yani hiç bir koşulda sorun yoktur.

Temel Müzik Bilgileri Kategorisi 

Tunayt kanalından bir şarkı listesi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: