Hızlı Gitar Dersi

Geleceğin çok kıymetli müzisyenleri,
* Gitarda çalınan bütün Majör ve Minör akorlarını, özenle hazırladığım videoları izleyerek hemen öğrenebilirsiniz.
* Peki gitara yeni başlıyorum ve konu hakkında hiç bir fikrim yok nereden ve nasıl başlamalıyım diye bir düşünceniz varsa haydi hemen başlayalım.
* İzlediğiniz videoları beğenmeyi, yorum yazmayı, Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın.

Ders 1

Akorlardaki Harfler

İlk soracağınız soru bu olacaktır. Nedir bu Em, F, Gm, Bb, F#m, Eb gibi harfler ? Evet en kolay cevabı olan en doğal soru bu olsa gerek. Şimdi sizin için bu harflerin Japonca gibi geldiğini ve müziğe ilk adımı atmak için zorlayıcı bir unsur olarak gördüğünüzü biliyorum. Ama çok kısa 2 video izleyerek hiç ezberlemeden, bu kadar kolay mı diyeceğinizden eminim. Akor alfabesi ve Diyez & Bemol videolarını izleyerek hemen müziğe hızlı bir giriş yapın. A,B,C gibi harfler, müzik dilinde Akorları temsil eder. # ve b harfleri ise diyez ve bemol demektir. Videoları izlediğinizde neden böyle dendiğini ve ne işe yaradıklarını hemen öğreneceksiniz.
Ders 2

İlk öğrenilen temel akorlar nelerdir ?

Gitarda ilk öğrenilen ve belkide en basit akor, Em harfleri ile yazılan Mi minör akorudur. E harfi ile yazılan Mi majör akoru da hemen ardından gelir ki videoları izlediğinizde ne kadar basit olduğunu anlayacaksınız. Am akoru da yani La minör akorunun basılış şekli de aynı E akoru gibidir tek farkı hepsi birer tel alt taraftadır. A akoru yani La major akoru da çok basittir. Am yani La minor akorundan yola çıkarak çok kolay basabileceğiniz diğer akor ise C harfi ile yazılan Do majör akorudur. Sonra Dm yani re minör ve G akoru olarak söylediğimiz Sol major akoru da kolay akorlardandır.

Buradaki temel akorlardan ilk olarak Mi minör (Em), La minör (Am), Mi Majör (E) akorlarını öğrenerek bir sonraki derse geçebilirsiniz. Ritim çalışmasının ardından diğer akorları öğrenirsiniz. Bu kanalda tüm major ve minor akorların hatta daha fazlasının ( Major 7li,Minör 7li, Maj 7li vs. ) videosu mevcuttur.
* Videoları izlemeden önce mutlaka altında yazan açıklamaları okuyun.
* Haydi Ritimlere başlayalım.
Ders 3

Ritim Dersi

Temel akorları artık biliyorsunuz ve şimdi hemen arpej videolarına geçebilirsiniz. arpeje ilk giriş videosu olan Pima arpeji ile ilgili videoyu izleyip parmaklarınızın gitar teli ile daha yakından tanışmasını sağlayın ve gerçek gitar deneyimine artık hazır olduğunuzu hissetmeye başlayın.

Ders 4

Arpej Dersi

* Arpej parmaklarımız ile gitar arasında çok sağlam bir bağ oluşturacak en temel çalışmadır aynı zamanda tüm müzik hayatınız boyunca kullanacağınız bir tekniktir. Bu videoda Arpeje ilk adımımızı atıyoruz.
* Derse başlamadan önce lütfen videonun altındaki açıklamayı okuyun.

Tebrikler !

Evet buraya kadar en baştan tüm dersleri bitirip uygulamalarını yaptıysanız sizi tebrik ederim.
Bu dersler sayesinde gitar çalabiliyor musunuz ? Nasıl buldunuz ? Yararlı olduğunu düşünüyor musunuz ?
Lütfen ders sıralamasında izlediğiniz herhangi bir videonun altına (Youtube'da) yorum yazarsanız çok memnun olurum.
Merak etmeyin, videoların ve derslerin devamı gelecektir ve devamlı günceldir.

Exit mobile version