Temel Müzik Bilgileri

Müzikte Modülasyon Nedir ?

Müzikte modülasyon nedir, modülasyon nasıl yapılır ?

Modülasyon nedir ?

Bir enstruman çalıyor ya da şarkı söylüyorsanız, bazı şarkılarda modülasyon olduğunu bilirsiniz, şimdi size modülasyon konusu ile ilgili hiç bir fikriniz olmadığını düşünerek anlatmaya çalışayım.

Modülasyon,

Orjinal tonu Bbm yani, si bemol minör olan bir şarkı düşünelim, bu şarkının diğer akorları da Em, D ve G olsun, şarkı aynı akorlar ile devam ederken, bir yerinde tonu değişime uğradığında,

Örnek olarak,

Bbm olan akor Cm oluyorsa, ton artık 1 tam ses tizleşmiştir.

Bbm akoru Cm olduğunda şarkının içerisinde yer alan diğer akorlar da değişime uğrayacaktır. Em – Fa# , DE ve G – A olacaktır. Bunu neye göre yazdım ? Eğer ton 1 ses değişiyorsa diyerek yola çıktığımız varsayım üzerinden.

Transpoze ile Modülasyon aynı mı ?

Transpoze

Uygulama olarak evet aynıdır ama aralarındaki tek fark, transpoze şarkının tonunu baştan değiştirdiğinizde olur, yani normal bir şarkıyı,

Mesela;

Fa minör yerine Si minör‘den söylemek istersiniz, şarkı bitene kadar aynı tondan devam eder ve biter ki çoğu şarkı da başlangıçta tonu ne ise o şekilde biter.

  • Burada verdiğim örnekte Fm tonundan sesinize uygun olmadığını düşünüp Bm tonundan söylemeyi tercih ettiğinizi farz ettim. Diğer akorlardan biri de olabilirdi hiç fark etmezdi, işte biz buna müzikte transpoze diyoruz.

Modülasyon

Modülasyonda ise şarkı herhangi bir ton ile başlar ve müziği yapan kişi (şarkının asıl sahibi) modülasyon olmasını tercih ettiği için, bir noktadan sonra tonlar değişir, ton değişimi mantığı aynı transpoze gibidir.

Anlayamadım ! mı dediniz ?

  • Bu konuda bir şey anlamadığınızı düşünüyorsanız sebebi, transpozenin nasıl olduğunu bilmediğiniz içindir ama telaş yok çünkü çok hızlıca kavrayabileceğiniz transpoze ile ilgili yazımı hemen inceleyebilirsiniz.
  • Kısaca, yukarıda açıkladığım örnek gibi oluyor.
Transpoze nasıl yapılır
Transpoze nedir ve nasıl yapılır. Modülasyon ?
  • Yukarıdan transpoze ile ilgili açıklamaları ve kısa bir videolu anlatımı da izleyebilirsiniz.
  • Müzik hayatınızda kullanmanız gereken bir şey olduğundan, eğer ritim çalıp şarkılar söyleyebilir durumdaysanız, mutlaka öğrenmelisiniz.
  • Transpoze biliyorsanız zaten modülasyonu da çok rahat yapabilirsiniz.

Gitara başlangıçta ihtiyacınız olan konular

Tunayt Youtube Sayfaları 

Tunayt 

Guitar Chords Tunayt

 

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: