Temel Müzik Bilgileri

Sıfırdan Gitar Dersi 2 – Sorular ve Cevaplar

Sıfırdan Gitar Dersi 2, gitar dersi, gitar dersleri, gitara yeni başlayanların merak ettiği sorular ve cevapları

Sıfırdan Gitar Dersi – Soru ve Cevaplar

Gitarı en kısa sürede nasıl öğrenirim ?

Azimli, heyecanlı, hevesli arkadaşlarımızın çok sık sorduğu soruyu şöyle cevaplayalım. Eğer düzenli olarak izlediğiniz dersleri ayrıca uygulayıp, disiplinli çalışırsanız mesela haftada 2 kursa gittiğinizi farz edin, pazartesi ve perşembe diyelim, en az 2 saatini ayırırsanız ama aksatmadan, çok rahat 2 ay bilemedin 3 ayda başarılı olursunuz. Yinede hız yapmaya gerek yok, yavaş yavaş, sindirerek alıştırma yapmanızda yarar var ama dediğim gibi olabilir.

Gitarı öğrenmek için nota bilmek gerekir mi ?

Bu konuda sizlere öle kolaylık sağladım ki, temel müzik bilgisini gözünüz hiç korkmadan alabilirsiniz. Nota bilerek çalmak ayrıcalık yaratır, nota bilmeden de çalabilirsiniz, yani notaya bakmadan ezberden demek istiyorum. Nota bilenler, bilmediği şarkıyı çalabilir ( uzun bir eğitim gerektirir ) nota bilmeyenler çalamaz, notaların gitar üzerindeki yerlerini bilmeniz gerekir, bununla ilgili videoyu izlemek için hemen konusu geçen başlıktan ulaşabilirsiniz. 

Gitara başlarken ilk ne öğrenmem gerekiyor ?  

Gitara yeni başlayanlar için hazırladığım sıralamada ilk öğrettiğim şey Akor isimleridir ki bu en fazla 2 dakikanızı alacaktır, normalde birçok kişi ezber yaparak öğrenmeye çalışır ve gerçekten öğrenmeleri çok zaman alabilir. Minör Akorlar ve Major Akorlar içerisinden en kolay olanlarını seçtim, o şekilde başlıyoruz. En başta Akor isimlerinin ardından Diyez ve Bemol Nedir ? mutlaka öğrenilmelidir ve benim dersimde yine 2 dk. alacak bir iştir yani hiç merak etmeyin. 

Not ;

Sizi derse yönlendireceğim sayfa aşağıda yer almaktadır, tek tek bakmanıza gerek yoktur, ama merak edenler, fikir almak açısından bakabilirler. 

Gitarım olmadan başlayabilir miyim ?

Gitarı olmadan nasıl olur ki diyorsunuz belki ama aslında temel bilgileri almak için gerçekten bir süre gitara ihtiyacınız olmayabilir, yukarıda bahsettiğim ve daha fazla bilgi için geçerli tabi ama benim derslerim ile gidecekseniz, kısa zamanda bir gitar sahibi olmanız gerekir.

İlk gitarımı nasıl seçerim ?

Gitarı hiç bilmeyenler için ciddi bir sorun gibi duruyor, ses kalitesi, tınısı, akustiği, duyumu çok önemlidir ama ilk bakmanız gereken sol elinizle çalacağınız kısım yani klavyede

  • Gitar tellerinin klavyeye yakın olmasıdır, ucuz ya da pahalı, eğer tel mesafesi uzaksa burada milimetre ile ölçülebilecek mesafeden bahsediyorum, tele basmakta çok zorlanırsınız, bu da farkında olmadan, bu iş çok zor yapamam hissine kapılmanıza neden olur ki aslında sebep kötü gitar tercihidir, usta bir gitaristin de zorlanacağı gitar olduğunu bilmeden soğursunuz. 
  • Aynı şekilde sağ elinizi kullandığınız kocaman yuvarlak boşluğun olduğu bölümde de teller anlattığım mesafede olmalıdır. 
  • Gitarı elinize aldığınızda hissettiğiniz duyguya kulak verin, zaman içerisinde bir bağ kuracağınız dan emin olun. Çünkü o gitar sizi geleceğin çok ama çok kıymetli bir müzisyeni haline getirecek. 🙂
  • Bütçenize göre gitar tercih edin pahalı gitar iyidir diye düşünmeyin, evet 10 bin euroya satılan bir gitarın kalitesinden herhalde hiç birimiz şüphe duymayız değil mi ?  neyse zaten öyle paranız olsa özel gitar kursu de almayı bilirdiniz zaten. 

Önceki yazı – Sıfırdan Gitar Dersi 1

Gitara başlamak istiyor ve hazırım diyorsanız.

Hızlı Gitar Dersleri Giriş

Yazar Youtube Sayfası – Abone olnayı ihmal etmeyiniz. Teşekkürler. 

Bir Cevap Yazın

Yorum yazın

%d blogcu bunu beğendi: