Temel Müzik Bilgileri

Sıfırdan Gitar Dersi 3 – Sorular ve Cevaplar

Sıfırdan Gitar Dersi 3, gitar dersi, gitar dersleri, gitara yeni başlayanların merak ettiği sorular ve cevapları

Konu ile ilgili 2 bölümü geride bıraktık, gitar hakkında en çok merak ettiğiniz sorulara ve cevaplara devam ediyoruz.

Gitar çalabilmek için parmaklarımın büyüklüğü yeterli mi ?

7,8 yaş ve üzerine özel, klasik ve akustik gitarlar bulabilirsiniz, bu gitarlar normalden biraz daha küçük olduğundan rahatlıkla çalabilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe parmaklarınız da gelişeceğinden normal gitarlara geçebilirsiniz.

  • Eğer yaşınız büyük ama parmaklarınız normalden biraz daha küçükse, yine normal bir klasik gitarı çalabilirsiniz. 
  • Bareli akorları da zaman içerisinde öğrenip uygulayabilirsiniz.
  • Elektro gitar klavyesi daha dar olduğundan, tercihiniz bu yönde olursa zaten böyle bir sorununuz hiç olmayacaktır.
  • Temel Majör ve Minör akorları basmak zaten çok kolaydır, 4 ayrı perdeyi kapsayan akorlar (ileri düzey çalanlar için) belki biraz sorun yaratabilir, normal boyutta klasik ya da akustik (çelik telli gitar) gitarlardan bahsediyorum, önceden de dediğim gibi elektro gitar çalacaksanız, böyle bir sorununuz olmayacaktır.
  • Doğal yeteneği olan çok küçük yaşlarda gitar çalarken gördüğümüz çocukların bu konudaki sorunuza olan merakınızı gidereceğini düşünüyorum, o yapıyorsa ben de yaparım dersiniz ve zaten yaparsınız hiç merak etmeyin.

Küçük parmaklarla ritim çalabilir misiniz?

Parmağın büyük yada küçük olması ritim çalarken önemli değildir. Doğru vuruşları, tempoyu bilmeniz ve aksatmadan çalabilmeniz yeterli olacaktır. Zamanla alıştırmalar yaptığınızda olacaktır.

Gitar çalmanın zor olduğu duyuyorum bu doğru mu ?

Konu hakkında hiç bilgimiz olmayan her şey için geçerli olan bir soru aslında, doktor olmak ya da herhangi bir mesleğin ustası olmak da zor, her ne olursa olsun öğrenmek için zaman gerekir ve emek harcanır işte gitar öğrenip çalabilmek, bunlardan farklı değildir, işi öğrenene kadar zor ama bir o kadar da keyifli gelecektir, işin içine girdikten sonra git gide kolaylaşacaktır.

Neredeyse sınırı olmayan bir bilgi gerektiren gitar ve diğer enstrumanlar aslında müzik ve müzik aletleri diyelim onlara, sizin ne kadar ileri gitmek istediğinize bağlıdır. Öğrendikçe her zaman bilmediğiniz şey olacaktır.

Başlayalım mı ?

Gitarınız olsun ya da olmasın, temel gitara başlangıç derslerine bir göz atmak isterseniz aşağıda gördüğünüz resimden hemen ulaşın, eğer ilginizi çeker ve devam etmek isterseniz, ciddi bir yol alacağınız dersler hazır.  

İlgili konular ve son yazılar

Google gitar dersi 2

Sıfırdan Gitar Dersleri Kategorisi 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: